Novinky

Dřevěné mostky BALANCE PLAY a tipy, jak si s nimi hrát

Znáte balanční kameny Stapelstein a vaše děti si je oblíbily pro jejich variabilitu a možnosti využití? My jsme zašli ještě dál a přidali k nim dřevěné mostky BALANCE PLAY, které budou děti rozvíjet a bavit zase o úroveň výše!

 

Krátce o balančních kamenech Stapelstein

Pokud jste se ještě s touhle oblíbenou pomůckou nesetkali, nechte nás ji krátce představit. Jedná se o ekologický zrecyklovaný materiál ve tvaru kamenů, které slouží k přeskakování, balancování, budování cestiček nebo třeba určování barev. Dají se stavět na sebe, používat jako mističky, sedátka, mají blahodárný vliv na dětská chodidla. Díky nosnosti 180 kg ale bez problémů unesou i dospělého. Slouží k rozvoji motoriky, posilování středu těla i rozvoji fantazie.

 

 mostky_balance_play_pouziti

 

A nyní se s nimi díky dřevěným mostkům BALANCE PLAY od BaaVi dá dělat ještě mnohem více!

Dřevěné mostky v úzké a široké verzi vytvoří z vašich kamenů zábavné cestičky ke cvičení rovnováhy, prodejní pultík, stoleček pro hraní, most na podlézání a mnoho dalšího. Tvoří zkrátka perfektně sladěnou dvojku! A BaaVi má jako první v ČR certifikaci dle norem ČSN EN 71-1 + A1 a ČSN EN 71-8 na „Bezpečný pro děti“.

 

Kromě různého hraní je důležité, že jakýkoli pohyb na mostkách BALANCE PLAY podporuje psychomotorický vývoj. Děti se učí vnímat trojrozměrný svět vůči svému tělu, jsou nucené zapojit tzv. core a zlepšovat koordinaci. Dřevené mostky BALANCE PLAY se nikdy nebudou válet v koutě! Pro každý dětský i dospělý věk máme tipy na využití! Nechte se inspirovat, co všechno můžete s mostky BALANCE PLAY dělat nebo zapojte svou fantazii a vymyslete další, vlastní využití!

 

 stapelstein_rozsireni

 

  • Základní cvičení pro nejmenší

Nejmenší děti budou díky mostkům dělat doslova mílové pokroky v motorickém vývoji. Pro dítě, které leze, je doslova zážitek něco podlézt. Nacvičte na mostku chůzi do schodů a posílení nohou. Mostky dokonale poslouží místo dětmi tolik oblíbených obrubníků. Všimli jste si, že děti sotva chodí a už vyhledávají, co těžšího by zdolaly? Na to jsou dřevěné mostky BALANCE PLAY dokonalé.

 

 

  • Opičí dráha

Mostek můžete přecházet, podlézat, přeskočit, přelézt po kolenou, přejít se zavřenýma očima, s balónem v rukou nebo jako kačenka. Nakloňte ho a vznikne klouzačka nebo kopec. Položte na mostek plyšáky, které musí děti překračovat nebo naopak sbírat. Nenápadně tak formou hry zvýšíte obtížnost cvičení. Děti toto hraní ale budou milovat!

 

 

  • Výlety do fascinujících světů

Díky polepům ve stylu zoologické zahrady, farmy a silnice se z mostku stanou tematické světy, kde se fantazii meze nekladou. Potkáte tady tučňáky i pandy, farmáře i traktoristu a kruhový objezd i místo na parkování. Rázem to budou stolečky plné příběhů, u kterých si děti vydrží dlouho hrát.

 

 

  • Ztížené cvičení

Zabavíte i děti, které zvládají základní cviky. Dřep, klasická kočička nebo holubička je mnohem těžší, pokud se musí zároveň držet rovnováha. A zkuste zavřít oči a zvednout jednu nohu. Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát! A co prkno? Lehněte si k mostku a zapřete se o něj nohama. Odlepte celý trup i nohy od země a z celého těla vytvořte jedno pevné prkno. Geniální cvik jak posílit celé tělo.

 

 

  • Lavička, sedátko, stoleček

I ve chvílích, kdy nebudete dřevěný mostek BALANCE PLAY používat pro cvičení nebo hraní, bude plnohodnotným vybavením vašeho pokojíku, školky nebo cvičebny. Můžete na něm sedět, odpočívat, číst si nebo ho používat jako prodejní pultík či stoleček pro sensory play, pokud do otvorů vložíte kameny Stapelstein obráceně, a vytvoříte z nich tak mističky. Nosnost 150 kg udrží dospělého nebo více dětí najednou.

 

 

  • Balance board

A pro největší mazáky máme speciální tip! Spojte dva kameny Stapelstein original proti sobě nebo vložte Stapelstein Inside kámen dovnitř kamenu Originals. Nasaďte dřevěný mostek BALANCE PLAY a vznikne jedinečná balanční deska, která zapojí svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte! Je to skvělý trénink na střed těla, koordinaci a balanc, nácvik na kolo, motorku či snowboard.

 

 polep_silnice_balance_play

 

A jak mohou mostky BALANCE PLAY využívat děti jednotlivých věkových kategorií a proč je pro ně dobré si s mostky hrát? To se dozvíte v příštím BLOGu. Sledujte nás!

 

Proč dětem pořídit houpací prkno?

Houpací prkna BaaVi jsou zárukou zdravého a zábavného cvičení. Váháte, zda byste ho dostatečně využili a jestli to dětem opravdu něco přinese? Přečtěte si o možnostech a názoru fyzioterapeutky.

 

Výhody houpacích prken BaaVi

  • Mohou ho používat děti již velmi nízkého věku, kdy začínají lézt po čtyřech.
  • Balancování na prkně aktivuje svaly, které se při běžném hraní nezapojí, rozvíjí motoriku a posiluje střed těla. Běžně se používá jako pomůcka ve fyzioterapii.
  • V pokojíku se využije i jako hračka nebo místo pro „pelíšek“.
  • S vysokou nosností prkna využijí i dospělí nebo více dětí najednou.

 

Jak to funguje?

Během houpání se aktivují svaly těla, které se při běžném hraní si nezapojí. Můžeme snadno posílit střed těla, zpevnit kotníky a zápěstí nebo procvičit kyčelní klouby.

Balanční prkno podpoří děti ve zdravém psychomotorickém vývoji. Nabízí jim zábavu napříč celým dospíváním a my dospělí jim ho budeme moc rádi “krást” pro jeho schopnost instantně zlepšit náladu i kondici. 

Je dokázané, že správný motorický vývoj u dětí zlepšuje řeč, kreslení a psaní.

 

 

 

 

Pro jak staré děti je houpací prkno vhodné? Pro všechny!

Každé dítě je jiné a vyvíjí se trochu jinak. Nechte děti, aby si prkno zkoušely, stále znovu objevovaly a samy vám ukáží nekonečně možností použití.

 

  • Batole lezoucí po čtyřech

Pod dohledem dospělé osoby můžeme prkno doporučit dětem, které již umí lézt po čtyřech. Čerství lezci se rádi zdokonalují ve svých dovednostech a prkno uvítají jako součást opičí dráhy, kdy lezou nahoru a dolu, učí se pracovat s výškou a hloubkou překážky a prolézají pod prknem jako tunelem.

 

  • 18 měsíců

V roce a půl se dětem otevírá svět imaginace a začíná hra se svou vlastní představivostí. Prkno se rázem změní v klouzačku, dráhu pro autíčka, skrýš, stoleček, parkovací místo nebo pirátskou loď a dětem nabízí nekonečné možnosti pro hry nejen dle principů montessori.

 

  • 2 roky

Kolem druhého roku se batolata dokáží rozhoupat rozkročmo ve stoji a tím začnou posilovat střed těla, učit se balanc a rozvíjet motoriku. To jim pomůže ve dřívějším ježdění na odrážedlech a kolech.

 

  • 3 roky

Zhruba ve třetím roce věku zvládají houpání s oporou o ruce a nohy, se zvednutou nohou či rukou nebo obráceně jako rak. Jsou schopné koordinace s kamarády.

 

  • Předškolní a školní děti 

Takto staré děti využijí prkno také jako relaxační prvek a s malým polštářkem pod hlavou si tak vykouzlí parádní místo pro odpočinek. Vezmou-li zrovna do rukou učebnici, houpavý pohyb jim pomůže k lepšímu zapamatování, než kdyby seděly staticky u stolu.

 

  • Dospělí

Myslíte si, že pro vás to už není? To je největší omyl. Využijte prkno i pro sebe. Cvičte známé cviky na břicho a záda na houpacím prkně a uvidíte, o kolik těžší to je. Zkuste holubičku či kliky. Pomůže vám to k lepší postavě nebo třeba ovládání motorky.

 

 

Co na to fyzioterapeutka?

 

Během houpání se aktivují svaly těla, které se při běžném hraní si nezapojí. Můžeme snadno posílit střed těla, zpevnit kotníky a zápěstí nebo procvičit kyčelní klouby. Proto my fyzioterapeuti rádi používáme prkno jako zpestření v rámci fyzioterapie.

Přenášením váhy z jedné na druhou nohu se děti naučí pracovat s těžištěm těla a současně si trénují proprioceptivní a vesibulární vnímání. Propriocepce, je termín pro polohocit a pohybocit, jde vlastně o to, že se naučí lépe vnímat své nohy a celé tělo tím, že mozek dostává velké množství impulzů z receptorů ve svalech, šlachách a kloubech. Vestibulární aparát je rovnovážný systém uložený ve vnitřním uchu, společně s mozečkem, zrakovým aparátem a dalšími systémy pomáhá udržovat rovnováhu, koordinaci těla a přizpůsobuje svalový tonus. Jednoduchým houpáním zbystříme velkou část mozkových center a tím se naše tělo naučí předcházet pádům a poraněním.

 

Zlepšení hrubé motoriky vede ke zkvalitnění jemné motoriky a tím též grafomotoriky a řeči. 

 

Způsobů houpání na prkně je hned několik, děti nemusí být omezeny pouze na nohy.  Velmi přínosné je houpání v opoře o ruce a nohy. Zatěžováním kostí v dlouhé ose se zvyšuje kostní hustota a to obzvláště v dětském věku. Tím získají kosti pevnější strukturu a jsou odolnější vůči zlomeninám.  

 

 

 

Nevíte jaké prkno si vybrat? Zde jsou základní rozdíly:

 

Houpací prkno BaaVi – klasické houpací prkno pro rozvoj motoriky i u malých dětí. Můžete si ho sami pomalovat.

Houpací prkno BaaVi DYMANIC – je tenčí a pružnější, s měkčím došlapem, vrací energii ze šlápnutí nebo skoku. Vhodné i jako stupínek na cvičení. V nabídce v mnoha barvách.

Houpací prkno BaaVi SKY - stejné jako Baavi ve verzi Natur, ale s předvrtanými otvory a lany z něj vytvoříte i klasickou houpačku doma i venku.

 

 

2 položek celkem